
Goede voornemens
ColumnDit “nieuwe” jaar is alweer een maand oud en alles draait gewoon door, net als in het “oude” jaar. Nog steeds zijn er extreem hoge prijzen, hoewel die van energie alweer aan het zakken zijn. Dat merk je niet als je bij de kassa je boodschappen afrekent. Zal je net als voornemen hebben dat je zuiniger aan wilt doen. Om te sparen voor je droom, je vakantie of omdat je gewoon het geld niet hebt.
Er is nog steeds oorlog in Oekraïne, je wordt er koud van als je de reportages ziet. Kapot geschoten scholen, kerken, ziekenhuizen, theaters en honderden woonhuizen. Zeker geen militaire doelen. Complete dorpen en steden vernietigd, duizenden mensen gestorven. Waarvoor, waarom? Valt dit nu echt niet te stoppen? Is de mensheid werkelijk zo stom, zo wreed. Maar de wereld draait door. Ook de Oekraïners vierden oud en nieuw en hadden een jaar terug allemaal goede voornemens. Dat zal dit jaar wel anders geweest zijn tenzij overleven een goed voornemen is.
In deze tijd horen we over de gevaren van het water. Het water dat kwam 70 jaar geleden. Ondanks de waarschuwingen van Johan van Veen, waterbouwkundige, die al wist dat de dijken het niet gingen houden. Ook in deze tijd hoor je waarschuwingen over stijgend zeewater en dijken die het misschien niet gaan houden. Hoor je over klimaatveranderingen, smeltende ijskappen en gletsjers. Hebben we regelmatig overlast van enorme regenval en komen we ’s zomers (zoet)water te kort. Weer lopen we achter de feiten aan.
Mocht bewust omgaan met energie je goede voornemen zijn. Dan zit je goed, je moet wel anders is het niet meer te betalen. Wordt de mensheid nu eindelijk wijzer? Er zijn nog steeds zinloze oorlogen terwijl er veel grotere problemen op ons af komen.
Er zijn nog steeds ongeneesbare kwalen als ALS, Alzheimer en Parkinson en er zijn nog steeds farmaceuten die erg rijk worden. Dat geld zou beter in onderzoek gestoken kunnen in plaats van in eigen zak.
Ik bespaar al jaren op energie, bouw met gebruikte materialen, werk met zorg voor de natuur. Ik rook niet, beweeg veel en drink maar matig. Daar valt geen voornemen uit te halen. Mijn voornemens: mensen bewust maken van wat komen gaat, me minder druk maken om ergernissen, genieten van iedere nieuwe dag. Het zou de laatste kunnen zijn, Carpe diem.
Fred Lorsheijd















