Portret van Maria van Bourgondië door Michael Pacher, tussen 1450 tot 1499.
Portret van Maria van Bourgondië door Michael Pacher, tussen 1450 tot 1499. Afb. Museum Stadhuis Geervliet

Mannen en Vrouwen van Putten IV

Algemeen 1.090 keer gelezen

Ter gelegenheid van de tentoonstelling ‘Nicolaas III en het Land van Putten’ in Museum Stadhuis Geervliet publiceert deze krant een korte verhalenreeks over de geschiedenis van onze streek. De Hoge Heerlijkheid Putten, bestuurd door de heren en vrouwen van Putten en later door Bourgondische en Habsburgse machthebbers, vormde tot aan de Franse tijd een zelfstandige bestuurlijke eenheid.

Tekst: Felix van Hoorn

Maria van Bourgondië
Karel de Stoute, hertog van Bourgondië, heer der Nederlanden, had wellicht meerdere onwettige kinderen, maar slechts één wettig kind: zijn dochter Maria. Vanwege het geweldige rijk dat zij erfde, ging zij de geschiedenis in als Maria de Rijke. Nog voor zij enig begrip had van wat men haar aandeed, was zij al menigmaal aan diverse mannen tot bruid beloofd. Het laatst gebeurde dat toen haar vader Karel de Stoute door de Duitse keizer tot koning zou worden gekroond. Voor wat hoort wat: Maximiliaan van Oostenrijk, zoon van de keizer, zou met Maria trouwen. Na de dood van Karel de Stoute haastte de Franse koning zich om van de veranderde verhoudingen gebruik te maken en ontfermde zich over het eigenlijke Bourgondië. Maar er bleef nog voldoende over, waaronder het rijke Vlaanderen en de economisch opkomende Nederlanden. Toen Frankrijk ook op deze gebieden het oog liet vallen, moest Maria de medewerking zoeken van de Staten Generaal der Nederlanden. Smeed het ijzer als het heet is: de Staten wisten heel wat voorrechten te bedingen die ze anders nooit gekregen zouden hebben. Maria had behoefte aan een machtige bondgenoot. En daar kwam Duitsland in beeld. Misschien was er die laatste keer al wel iets van wederzijdse gevoelens geweest. Het huwelijk met Maximiliaan van Oostenrijk ging niet door toen de kroning van Karel de Stoute werd afgeblazen. Maar na de dood van Karel zijn de twee wel degelijk getrouwd. Met het besturen van het rijk heeft Maria overigens weinig bemoeienis gehad. Dat was in die jaren niet aan de orde. Maximiliaan werd dan ook aangeduid als haar man en voogd, en dat laatste had met leeftijd niets te maken. Het echtpaar kreeg een zoon, Philips – veelzeggend misschien niet vernoemd naar Maria’s vader, maar naar haar grootvader. Deze Philips zou onder de naam Filips de Schone de dynastie voortzetten, voorlopig onder de voogdij van zijn vader Maximiliaan. In 1482 overleed Maria van Bourgondië aan de gevolgen van een val van haar paard. Zij was toen 25 jaar. Ze werd begraven in de Onze-Lieve-Vrouwekerk in Brugge.

De tentoonstelling ‘Nicolaas III en het Land van Putten’ is elke zaterdag en zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur, tot en met het Open Monumentenweekend op 13 en 14 september. Naast tal van objecten en portretten is er een speciaal voor deze tentoonstelling gemaakte film te zien, die in tien minuten een helder overzicht geeft van de geschiedenis van Geervliet en Putten.

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant