
Studenten Zadkine spreken weer op z’n Spikkenis’
Actueel 1.230 keer gelezen‘Astrant? Dat woord ken ik! Dat zegt mijn moeder altijd.’ Deze week werd de les Straattaal vs Streektaal van het Streekarchief Voorne-Putten getest op ROC Zadkine in Spijkenisse. Docent Robert Kuunders werd verrast door de uitkomsten. Straattaal leeft natuurlijk veel meer bij jongeren dan het dialect dat in Spijkenisse en op Voorne-Putten werd gesproken, maar toch zijn er studenten die er iets vanaf weten. Ze gingen met beide dialecten aan de slag.
Want of het nu over streektaal of straattaal gaat, eigenlijk zijn het allebei dialecten; de een gesproken door jongeren, de ander door ouderen. De studenten doken in beide dialecten en ontdekten de overeenkomsten en de verschillen. Robert Kuunders is blij met de samenwerking van Zadkine met het Streekarchief: ‘Als mensen, dus ook mijn studenten, zich bewust zijn van hun taal, van wat ze zeggen of schrijven, dan worden ze zich ook bewuster hoe een ander taal gebruikt. Heel belangrijk in deze tijden van desinformatie.’
Straattaal op snapchat
Robert probeerde de lessen uit met vier klassen, van de opleidingen Onderwijsassistent en van Zorg en Welzijn. ‘Twee totaal verschillende doelgroepen. Ik heb voor het Streekarchief de lessen per opleiding iets aangepast. Meer ruimte voor competitie bij Zorg en Welzijn en meer ruimte voor creatief taalgebruik bij de onderwijsassistenten.’
De studenten hadden er lol in. Dialectwoorden als ‘blikskaters’ en ‘urkerdurker’ vonden ze zo grappig dat deze wat hen betreft in het straattaaljargon kunnen worden opgenomen. Wel is het zo dat straattaal veel meer leeft. ‘Ik spreek het met mijn twee broers,’ vertelde Thom Nijssen (17) uit Pernis. ‘Niet in het dagelijks leven hoor, maar onder elkaar, op snapchat bij het appen.’ ‘Ook dat is taalbewustzijn,’ vindt Robert: ‘Weten wanneer je welke taal gebruikt.’
Jongeren kussen het dialect wakker
Verrassend genoeg wist Felicia Ferdinandus (18) uit Spijkenisse te vertellen dat het dialect op Voorne-Putten nog niet helemaal uitgestorven is. Ze werkt bij de Albert Heijn, vlakbij een seniorenflat: ‘Ik hoor oude mensen daar vaak woorden gebruiken die ik niet ken. Best grappig.’ Samen met Nena Steinhauer, ook uit Spijkenisse, ging ze aan de slag met de creatieve opdracht. Met behulp van een straat- en streektaalwoordenlijst maakten de studenten een gedicht, rap, graffiti of andere uiting waarin ze beide dialecten met elkaar verweven. Voor het eerst hoorden we dus weer jongeren op z’n Spikkenis’ praten.
Ook geschikt voor VO
Leverden de testlessen nieuwe inzichten op? ‘Zeker,’ zegt Robert ‘We gaan de lessen nog meer aanpassen aan de verschillende doelgroepen en ook de dialectwoordenquiz passen we aan. Nu zitten er alleen streektaalwoorden in, maar als we ook straattaalwoorden opnemen wordt de quiz leuker om te doen. Dan ervaren ze meer succes.’ Ook het Streekarchief is blij met de samenwerking met het Zadkine. ‘Nu weten we dat de les aantrekkelijk is en ook zeker geschikt voor docenten op het Voortgezet Onderwijs,’ zegt Aart van der Houwen, directeur van het Streekarchief. ‘Die kunnen we nu met een goed product benaderen. Het dialect blijf zo dankzij het onderwijs toch een beetje leven.’ Ben je zelf docent en nieuwsgierig naar het lesprogramma? Surf dan naar streekarchiefvp.nl/educatie.















