Afbeelding
unknown

Doet u mee met de huiszwaluwtelling in onze regio

Actueel 393 keer gelezen

De Natuurvereniging Hollandse Delta inventariseert al vele jaren hoe het op ons eiland met de huiszwaluw gaat. De vogelwerkgroep van de vereniging doet dat door iedere vijf jaar het aantal broedende paartjes huiszwaluwen te tellen. Dat gebeurt eilanddekkend, dat wil zeggen dat heel Voorne-Putten en Rozenburg worden geteld.

Daarbij is de hulp van het publiek van groot belang, omdat u als bewoner uw omgeving het beste kent en misschien zelfs de trotse ‘bezitter’ bent van één of enkele nesten.

De huiszwaluw overwintert, net als vele andere trekvogels, in tropisch Afrika. Eind maart, begin april zijn de eerste vogels weer terug in Nederland verschenen. Huiszwaluwen zijn typische overwegend huis en/ of boerderij gebonden vogels.

De kommetjes die zij meestal onder overstekken van huizen en andere gebouwen bouwen van modder, klei en leem uit de omgeving, worden jaarlijks door de vogels zelf onderhouden.

Het voedsel bestaat voornamelijk uit kleine insecten die ze in de vlucht vangen.

Deze zwaluwen hebben een metaal-blauwachtige kleur op de kop, rug en staart, vuilbruine puntige vleugels, een bijna smetteloos witte keel en buik, een witte stuit (dit is het deel aan de bovenzijde aan de basis van de staart), korte zwarte pootjes en een korte brede zwarte snavel.

Die witte vlek op de stuit is in de vlucht een duidelijk en prachtig kenmerk voor deze behendige vlieger. Ze hebben een kort en krachtig ‘prrrt’ roepje in de vlucht.

In de periode van half mei tot half augustus kunnen de vogels bezig zijn met nestbouw, eieren leggen, broeden en voeren van de jongen. Meestal leggen ze 4-5 eieren, de broedduur bedraagt 13-16 dagen en de nestjongenperiode bedraagt 23-30 dagen. Ze kunnen tot twee broedsels per jaar hebben, afhankelijk van de omstandigheden, zoals conditie van de vogels, voedselaanbod en het weer.

De tellers van de Natuurvereniging Hollandse Delta gaan binnenkort weer op pad en rijden dan door straten en langs boerderijen. Ze zoeken de nesten die, meestal onder de dakrand hangen, en letten dan op of de zwaluwen het nest gebruiken. De kans is natuurlijk aanwezig dat er nesten worden gemist omdat ze niet worden opgemerkt. Daarom zijn ze heel blij als de inwoners van Voorne-Putten huiszwaluwnesten bij hen melden.

Wilt u meedoen?
Dat kan natuurlijk!

Probeert u in de periode tot 15 augustus de nesten te lokaliseren;
Het adres en het aantal bewoonde nesten (te zien aan in- en uitvliegende vogels) kunt u doorgeven aan onderstaand e-mailadres.
Als u jongen uit de nestopening ziet kijken, dan zouden de tellers dat ook graag van u willen weten. Misschien ziet u zelfs hoeveel het er zijn.

LET OP: soms kunnen nesten worden bezet door huismussen, vaak zijn dan strootjes en/ of veertjes in de nestopening zichtbaar.

Voor de duidelijkheid, de adressen worden niet verspreid in publicaties en blijven puur in archief voor vervolgonderzoeken.

Uiteraard mag u ook de locatie doorgeven (via onderstaand e-mailadres), zodat de tellers zelf één en ander kunnen observeren en noteren.

Deze vorm van burgerwetenschap kan het werk van de vrijwillige tellers goed ondersteunen.

Door deze vorm van samenwerken hoopt de vogelwerkgroep een duidelijker beeld te krijgen van de aanwezige huiszwaluwen in onze regio.

Het project wordt gecoördineerd door Tom van Wanum. Waarnemingen kunnen aan hem doorgegeven worden via tomvanwanum@xs4all.nl

Stuur jouw foto
Mail de redactie
Meld een correctie

Laatste nieuws

Afbeelding
A20: afsluitingen i.v.m. herstelwerkzaamheden asfalt Actueel 6 uur geleden 2
Afbeelding
Charles de Foucauld moet op termijn wijken voor integraal kindcentrum Politiek 8 uur geleden 2
Afbeelding
Doet u mee met de huiszwaluwtelling in onze regio Actueel 10 uur geleden
Afbeelding
Lentetip: beschermen Actueel 12 uur geleden 1
Afbeelding
István de Jong (Hekelingen) naar SCO’63 Sport 14 uur geleden
Afbeelding
Afspraakmethodiek leidt tot lange wachttijden prikpoli Actueel 16 mei, 16:00 8

Uit de krant